Archiv podle ‘Nezařazené’ rubrika

Jaro – játra – děti – vztek a noční buzení

pickles

Podle tradiční čínské medicíny k jaru patří dva orgány játra a žlučník. Psát o oslabení těchto orgánů a jejich projevech by se dalo mnoho. Energie jater je rozpínavá a má ráda volnost, tzv. Nerovnováha se projevuje právě nejvíce na jaře. U dětí to bývá náhlý vztek, nebo časté vztekání, buzení kolem mezi 1 a 3 hodinou ráno. Vše se dá krásně u dětí upravit stravou. Nevyváženou stravou to vlastně i vše vzniká.

Čerstvý lotosový kořen

lotosovy_koren

Chystám se už nějakou dobu napsat opět něco o čerstvém lotosovém kořenu. Chtěla bych toho napsat více, jenže nejsem ten psací typ :-) I když už je jaro, stále nás trápí dráždivé kašle, rýmy. Kořen jsem si poprvé vyzkoušela i u sebe. Nebývám nemocná, ale tento rok mě to skolilo. Zimnice, hučení v uších, suchý kašel, tlak v hlavě.

Kvašáky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kvašáků už jsem tento rok udělala hodně sklenic a také už jsme jich hodně snědli. Každý dělá kvašáky trochu jinak. Tento recept mám od kamarádky Sylvy. Stejně jako pickles obsahují mléčné kvašení, vitamín C, četné enzymy, kyselinu mléčnou a laktobacily. To vše zlepšuje trávení a využití živin těle. ve zkratce posilují naši imunitu a trávení. Samozřejmě jde o kvašáky domácí, nekonzervované.

Medvědí česnek v umeoctu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Medvědí česnek je výborná záležitost, většina z nás už ví. Moje nejoblíbenější nakládání česneku je do umeoctu – vzniká fermentací japonských švestiček umeboshi.

Používám hodně k luštěninám, nebo jen tak do kaší, mixuji do polévek, hodí se i k masu…

Naučila mě to známá Věrka Chasáková, sice poměr si už moc nevybavuji a dělám cca od oka.

Přepuštěné máslo – ghi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dostávám poměrně často dotazy, jak si vyrábíme ghi, i když je spousty receptů na internetu, přece ho tady dám. Ghi používám často, na vaření, pečení…jeho chuť je výborná. A nejenom chuť, ale i jeho pozitivní účinky – dočtete se třeba zde https://www.celostnimedicina.cz/ghi.htm.

Přepuštěním se zbavujeme mléčné bílkoviny.

Mě vyrábí ghi moje babička, dle receptu svoji maminky.

Množství cca 0,7l zavařovací sklenice

Naklíčené mungo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaro je ve znamení sběru medvědího česneku, kopřiv, větviček jasanu…… a samozřejmostí je také klíčení.
Vodou probudíme semínko k životu. Výhonky obsahují spoustu enzymů, antioxidantů, vitamínů A, E, C, chlorofyl…., podporují naši imunitu.
Nejčastěji klíčím mungo, vojtěšku. Dá se klíčit skoro vše :-) Ale ne vše má stejnou dobu klíčení.
Mungo dávám do salátů, mixuji do polévek, pomazánek, posypu si jimi hlavní jídlo, jíme jen tak…
Klíčím roky bez klíčící misky, ale tento rok si ji konečně pořídím.

Cca 2 zavařovací sklenice 0,7l.