Archiv podle ‘Hlavní jídlo’ rubrika

Jarní špenát z kopřiv a medvědího česneku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaro ve znamení sběru bylin a všeho zeleného. Tento špenát Vám dodá spoustu vitamínů a nic moc nestojí :-) Medvědí česnek jsem nasbírala v parku 100 m od našeho domu a mladé kopřivy na zahradě. K tomu jsem dala domácí vajíčka, uvařené kroupy, sezam a pickles – kvašená zelenina.

Na popíjení jsem uvařila výborný čaj z kopřivy, nově jsem se dozvěděla, že se má zalívat vodou 80 stupňů.

Porce cca 4 osoby

Fenyklová omáčka

Další rychlá a moc chutná omáčka. Dnes jsem ji měla s rybou halibutem (taky můžu doporučit, filety jsou bez kostí, velice chutné).

Foto dodám – rychle jsem to snědla :-)

Porce: 4 osoby

Jáhlové knedlíky nasladko

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tento recept je ověřený, vařím ho už mnoho let, mám ho od Věrky Chasákové. Výborné jáhlové knedlíky, můžete dělat i bezlepkové, záleží čím jáhly zahustíte, hrubá mouka, špaldová nebo klasická krupice, můžou se dát vločky, bezlepkové – pohanková krupice nebo pohanková mouka, kukuřičná krupice – je mnoho variant, záleží na fantazii. Dají se plnit nasladko nebo naslano. Naslano třeba osmaženým tempehem s cibulkou a k tomu zelí. Poměr jáhel k zahuštění by měl být cca 1:3.

Množství: 10 ks knedlíků

Rajská omáčka na zelenině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rychlá a velice chutná rajská omáčka – trochu jinak – jíme nejčastěji k bezvaječným těstovinám, klasickým, rýžovým, kukuřičným. Zeleniny mám ještě dostatek uskladněné i domácí rajský protlak (rajčata jinak používáme zřídka a zimě kupovaná vůbec), je to potřeba využít. Dětem moc chutná. Dnes jsme měli ke špagetám, s tempehem a kysaným zelím, omáčku jsem posypala sezamem.

cca 4 porce

Guláš z hlívy a cizrny

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jídlo, kterým muže neurazíte :-) Hlíva výborně nahrazuje chuť masa. Prostě guláš, po kterém Vám není těžko a ještě si pošmáknete.

Porce cca 4

Fazolky mungo s kapustou a medvědím česnekem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je období medvědího česneku, který je výborný pro náš organismus, tak ho teď doma používáme hojně. Posypáváme chleba, děláme špenáty, dáváme ho do polévky, karbenátů, prostě všude :-)

Těstovinový salát s tofu, slunečnicovým semínkem a medvědím česnekem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konečně začíná být teplo a mám chuť na saláty. Můj klasický rychlý oblíbený letní salát. Je výborný teplý, ale i za studena. Dá se všemožně kombinovat, často místo tofu nebo tempehu používám cizrnu nebo mungo. Samozřejmě se dá i jiná luštěnina, i obilovina, zelenina, tento salát je možné dělat na hodně způsobů a vždy je chutný.

Samozřejmě bude lepší, až začne růst sezónní zelenina :-)

Porce cca 4 větší jedlíci

1 2